ممنوعیت واردات خودرو

چاپ مقاله

وزیر صنعت در نشست خبری خود نکاتی را در رابطه با ممنوعیت واردات خودرو به کشورمان مطرح کرده است. بر این اساس به نظر می رسد که با توجه به شرایط ارزی، واردات خودرو حداقل تا پایان سال ممنوع خواهد ماند، به گفته وزیر صنعت امکان گشایش مجدد واردات در صورت تغییر شرایط قبل از پایان سال وجود دارد اما در وضعیت فعلی خروج حدود 1.8 میلیارد دلار ارز برای واردات خودرو ضروری به نظر نمی رسد.

ایشان در خصوص واردات قطعات منفصله نیز از پرداخت 400 میلیون دلار طی ماه های اخیر خبر داده اند و ظاهرا رویه تخصیص ارز به قطعات منفصله خودرو تا سقف دو میلیارد دلار ادامه خواهد یافت. براین اساس بعید نیست که در آینده شرایط برای تولید خودروهای مونتاژی که قطعات وارداتی زیادی را شامل می شوند نیز سخت تر از حالا شود.

این موارد درحالی مطرح می شود که در پی بسته شدن سایت ثبت سفارش در سال گذشته و افزایش تعرفه خودروهای وارداتی در اواخر پارسال، شرایط بازار خودروهای وارداتی دچار نوسانات شدیدی شده است و بسیاری از شرکت ها عملا از تعهدات خود برای عرضه خودرو های ثبت نامی عقب افتاده اند.

این شرایط افزایش قیمت شدیدی را در بازار به دنبال داشته است و حالا نیز با ممنوع شدن واردات، اشتغال چند هزار نفری که به شکل مستقیم و غیر مستقیم درگیر پروسه واردات خودرو بوده اند در معرض خطر قرار گرفته است.

  • تاریخ انتشار : آگوست 11, 2018
  • نظرات : بدون نظر
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
  نظرات

پاسخی بگذارید